fbpx

Uzturs Pēc Dzemdībām

Uzturs Pēc Dzemdībām

Sievietes organismā notiek lielas izmaiņas, lai spētu iznēsāt un piedzemdēt bērniņu. Pēcdzemdību periods ir laiks, kad jāuzņemas rūpes par sevi vairāk nekā jebkad agrāk, jo mammas veselība un labsajūta ietekmē bērna augšanu un nervu sistēmas attīstību.

 

Kas ir diēta? 

Pirmo pēcdzemdību mēnešu pirmā kļūda (!) ir koncentrēšanās uz svara nomešanu un kaloriju skaitīšanu. Tā vietā ir jādomā par vitamīniem un vērtīgajiem mikroelementiem, ar ko Tev sevi šobrīd jāpapildina, un uzturam jeb diētai ir jābūt būvētai ap šo uzdevumu. Vārdam diēta vispār ir vairākas nozīmes. Divas pamatdefinīcijas, vienkāršoti sakot, ir – ‘ēdiens, kas tiek regulāri patērēts’ – un otra – ‘ēdienu komplekss, kas ierobežo patērētāja izvēli, ar mērķi nomest svaru vai medicīnisku apsvērumu dēļ’. Mūsu sabiedrībā diemžēl kaut kā tā ir iegājies, ka ar šo vārdu asociējam pamatā tikai otro nozīmi, bet tā nebūt nav. Diēta ir tas, ko Tu ēd regulāri, lai rūpētos par savu veselību un ko Tu padari par saviem veselīgajiem ieradumiem. 

 

Rezervju atjaunošana.

Tātad, pirmajos mēnešos pēc bērniņa ienākšanas ģimenē, ir svarīgi koncentrēties uz to,

ko Tu ēd kopumā – lai tas viss būtu sabalansēti un sniegtu enerģiju. Īpaši gaidību laika trešais trimestris ļoti patukšo sievietes organisma rezerves un svarīgi tās tagad atjaunot. Pretējā gadījumā ķermenis ņems rezerves (īpaši vitamīnus un minerālvielas) no Tava organisma, lai sniegtu tās mazulim caur krūtspienu, un šādā veidā turpinās Tavu rezervju tukšošana, kas ilgtermiņā var negatīvi atsaukties uz Tavu pašas veselību. 

 

Izteikts piemērs tam ir kalcijs uzturā. Krūtspiens ir bagāts ar kalciju. Ja ar krūti barojošā māmiņa neuzņem pietiekoši kalcija, viņas ķermenis paņem to no savām organismā ieslēgtajām rezervēm, kas atrodas primāri kaulos, padarot tos vājākus. Savukārt ķermenis pats nespēt ražot kalciju, kas tam nepieciešams. Tāpēc adekvāta kalcija uzņemšana ar uzturu barojot ar krūti ir tik svarīga. Kur tas “slēpjas” uzturā? Daži piemēri: zaļie lapu salāti un zaļumi, dārzeņi, tofu, Ķīnas kāposta veselīgais radinieks “pakčojs”, pākšaugi, rieksti, sēklas, jogurts, ar vitamīniem bagātināts piens un graudaugu pārslas. 

 

Vai lietot papildus vitamīnus? 

Pirms ķerties pie aptiekas vitamīniem, es noteikti ieteiktu konsultēties ar ārstu, un vispirms arī veikt asins analīzes, lai noteiktu dažādu vitamīnu daudzumu Tavā organismā un izvērtētu vai tiešām ir liels to deficīts un nepieciešamība pēc sintētiskiem vitamīniem. Saņemt maksimāli daudz dabisko vitamīnu no patērētā ēdiena ir pirmā un primārā veiksmes atslēga mammas un bērna veselībai! Vislabākais veids kā uzņemt vitamīnus – pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs. Māte daba ir parūpējusies par to, ka neviena cita sintētiska forma nevar būt labāka par reālu ēdienu, lai gan medicīnas industrija vitamīnus tabletēs ļoti slavē, ir vairāki iemesli kāpēc koncentrēta vitamīnu forma tabletē neuzsūcas tāpat kā to dara vitamīni ēdienā, kas vispirms jau uzsūcas organismā caur siekalām un košļāšanas procesā. 

 

Ūdens… dubultā?!

Tas nav pārspīlējums. Barojoša māmiņa pati var pamanīt, ka ir mūžīgi izslāpusi, bet, ja noguruma dēļ padzeršanās dienas laikā ir ilgi atlikta, jūtas nelabi. Krūtspiens sastāv no gandrīz 90% ūdens! Un vidēji sieviete dienā pirmajos mēnešos saražo litru krūtspiena, kas loģiski nozīmē gandrīz litru papildus ūdens patēriņa. 

 

Sabalansēts uzturs, “labie tauki” un citi “mistiski nosaukumi”.

Pievērs uzmanību, lai ikdienas patēriņā būtu:

  • augļi un dārzeņi, 
  • saliktie ogļhidrāti
  • pilngraudu produkti,
  • pietiekoši proteīna (gaļa, piena produkti, pupas, lēcas u.c.), 
  • un “labie” tauki jeb nepiesātinātās taukskābes (treknas zivis, rieksti, avokado u.c.).

 

Kāda loma jaunās mammas uzturā šiem mistiskajiem nosaukumiem- ogļhidrāti…olbaltumvielas…tauki…?

Kam vēl jāatrodas mammas uzmanības fokusā? (Kofeīna uzņemšana. Pārtikas jūtīgums. Iekaisuma procesu mazināšana.)

Kā tad ar alkoholu? Un cik daudz “drīkstu” ēst? 

Plašāku rakstu un visas atbildes uz jautājumiem par uzturu un treniņiem pēcdzemdību posmā saņem programmā:

https://bfitteam.com/courses/bfit-mom-tris-menesu-izaicinajums/

 

Svarīgi, ka kāds no ģimenes locekļiem palīdz Tev ēst gatavošanā. Tādēļ gatava sabalansēta uztura programma ir vieglākais veids, lai atbalstītu jauno mammu, nodrošinot ar pareizi uzturu. Programmā viss ir uzrakstīts priekšā. Vīram, draugam, mammai vai draudzenei nav pat jābūt pavāram, lai palīdzētu ar maltīšu pagatavošanu. Tev arī nav jārada sev spriedze būt “perfektai”. Nav jāēd, jātrennējas un jādzīvo uzreiz kā pēc grāmatas… Bet programma Tev iedos sirdsmieru, jo Tavā rocībā ir jau viens ļoti svarīgs rīks – zināšanas, pēc kurām vadīties.

Pirmos trīs mēnešus nevajag koncentrēties uz svara krišanos vai dzīties pēc perfekta plāna izpildes. Veselības uzlabošana un labsajūta būs arī formas atgūšanas recepte, tādēļ jaunās mammas mērķis ir veselīgu ieradumu veidošana un vairošana. Galvenais domā, lai tas, ko apēd, ir veselīgi un dod Tev enerģiju. Šajā laikā fokusā ir “ko ēst” nevis “cik daudz”.

Kad būsi pietiekami gatava varēsi sekot arī kaloriju deficītam. Un tad arī programmu varēsi pildīt ar simtprocentīgu atdevi.

Bfit BAIBA