fbpx

Ēdam ‘Pareizi un Veselīgi’ Grūtniecības Laikā

Ēdam ‘Pareizi un Veselīgi’ Grūtniecības Laikā

Ēdam ‘Pareizi un Veselīgi’ Grūtniecības Laikā

Ēdam ‘pareizi un veselīgi’ grūtniecības laikā

Daudzām sievietēm gaidību laiks un laktācijas posms ir ļoti īpašas dzīves stadijas, kad rūpēties par savu veselību un uzturu. Teorijā visi, visi zinām, ka tad mums ir jāēd tik veselīgi kā nekad dzīvē, daudz jākustas, jāvingro, jānodrošina sev maksimāli daudz skābeļa, ūdens piegādes. ‘Praksē’ grūtniecība ir viens no sarežģītākajiem posmiem, kad ne vienmēr vari kontrolēt savu ēšanu un ikdienu, kad mainās pašsajūta, garša, nereti pavada apetītes trūkums, nelabums, tad varbūt pēkšņi atkal straujš apetītes kāpums. Un Tu, tā teikt, tam visam pa vidu centies “izdzīvot”. Daudzas sievietes pieredz sev neraksturīgas uztura vajadzību izmaiņas. Tā, piemēram, es, pat, ja gribētu lietot, nespēju šobrīd “panest” saldinātājus, kafija ir ‘fuj’, un kā normāls gaļēdājs, pēkšņi esmu kļuvusi par veģetārieti, jo to dīvainā kārtā pieprasa mans organisms. 

Un man nākas tam pielāgoties. Šis gads man ir bijis laiks, kad apguvu arī jaunus kursus par uzturu gaidību laikā. Kad paliku stāvoklī šogad otrreiz dzīvē, atkal jau man bija iespēja pārbaudīt jaunapgūtas uzturzinības ‘uz savas ādas’. Testēt, cik daudz jaunā teorija  “kā labāk” noder tieši man, bet vienlaicīgi arī – cik daudz no teorētiski vēlamā ieviest savā edienkartē bija ne-re-ā-li, jo garša negaršo tā kā pirms tam, smaržas nesmaržo tā kā pirms tam, un pierasti ēdieni liekas pilnīgas šausmas!  

Kad šis pieredzes posms man būs beidzies, tad nākotnē noteikti arī ķeršos klāt pie kādas jaunas programmas, veltītas tieši gaidību laikam. Domājams, ka tās būs vairākas, īsāka formāta programmas. Vairākas, tāpēc, ka ir tik daudz faktoru, kas gaidību laiku padara par tik unikālu un individuālu pieredzi, tāpēc ir nepieciešams apskatīt šo laiku no dažādu vajadzību aspekta. Nu, piemēram, sieviete ar anēmiju jeb mazasinību, ir ar pavisām citām uztura vajadzībām, un viņai būs citi ar uztura palīdzību realizējamie veselības mērķi. Tāpat ir grūtnieces, kuras, kā es, pēkšņi sava ķermeņa sajūtu vadītas uz laiku kļūs par veģetārietēm! Piemēru ir tik daudz. Un mēs esam tik unikālas. Tāpēc priekšā vēl ir daudz darba. Un tas mani priecē! 

“Ne gaidību Baiba” ir sieviete ar normālām (lasīt – palielinātām) kafijas vajadzībām. Ja mans organisms gaidību laikā pats man nebūtu uzlicis “veto” šādai lietu kārtībai, būtu grūti – tā teikt, par vienu lietu vairāk ko sev “aizliegt”. Daudzas sievietes izjūt intuitīvu vēlmi distancēties no kafijas un kofeīna, citas pat gribēdamas nespēj brūno šķidrumu vairs dabūt pār lūpām. Gaidību laikā uzturā ieteicams nepārsniegt 200 mg kofeīna dienā, ko var uzņemt ar 2 kafijas tasēm vai 4 (250ml) melnās vai zaļās tējas krūzēm dienā. Tāpat kofeīnu satur arī šokolāde! Ar to pārspīlēt nevajadzētu arī, ja “šokolāde ir DZĪVE!”

Liels kofeīna daudzums topošās māmiņas uzturā var kavēt augļa attīstību. Pētnieki pat iet tik tālu apgalvojumos par kofeīna ietekmi, ka argumentē likumsakarības starp pārāk lielu kofeīna uzņemšanu un retām, neiroloģiskām augļa anomālijām, kas ir potenciāls risks tieši agrīnajās grūtniecības nedēļās. 

 

Man mērķis gan ne šim rakstam, ne vispār, nav nevienu biedēt ar potenciāliem riskiem. Papildinot minēto par augļa pareizu agrīno neiroloģisko attīstību, ir vispāratzīta un zināma nepieciešamība topošajai māmiņai uzņemt daudz folātu saturošu produktu (piezīme: folskābe ir folāta, šī dabiskā, ūdenī šķīstošā, B grupas vitamīna sintētiski radīta molekula – uztura bagātinātājs). Tev kārojas 50 kg apelsīnu? Tas gan nenozīmē, ka vajag tik arī apēst, bet izdarīt secinājumus no tā gan mēs varam – ļoti iespējams, ka šādā gadījumā tas ir ķermeņa signāls uzņemt papildus folāta! Citrusaugļi ir bagātīgi tā avoti. Cita starpā – pupas, lēcas, saldā kukurūza, avokado, mango, pilngraudu maize, spināti, brokoļi, sparģeļi,kāposti – un vispār viss, kas ir ZAĻŠ!

 

Nākošais obligātais gaidību uztura punkts – DZELZS. ‘Punkts’. Bet, ja nopietni, dzelzs uzturā ir ļoti liela tēma, kuru vien iztirzāt varētu uz 5 lappusēm. Kad ēd uzturu bagātu ar dzelzi, centies izvairīties to kombinēt ar kafijas vai tējas krūzi. Tas īpaši svarīgi tām sievietēm, kam dzelzs jau ir nepietiekamā daudzumā. Dzelzs uzsūkšanos spēju no uztura kavē arī kalciju saturoši dzērieni, tāpēc vēlams piedomāt kā un kad lietojam arī tādu, daudziem pierastu, produktu kā pienu. 

“Tev tagad jāēd par diviem”. Ak, šī vecā klišeja! Labā ziņa, ka tā tiek aktīvi ravēta laukā no jauno sieviešu kolektīvā apziņas lauka! Ir jāuzņem papildus kalorijas – tas gan. Pirmajā trimestrī aptuveni + 200 kcal/dienā, otrajā +300 kcal/dienā un trešajā jau +450 kcal/dienā. 

Gaidību laikā kāpt uz svariem katru dienu nav pašmērķis, bet kopumā svaru vajadzētu vērot, jo tas šajā laikā ir mūsu paradumu rādītājs un var kalpot arī kā veselības stāvokļa indikators. IDEĀLAIS VIDĒJAIS ir + 12 kg. Ja tas ir vairāk, ir vērts gan paanalizēt uzturu, gan paradumus, gan pakonsultēties ar kādu zinošu speciālistu. Bet vienmēr vērts arī paturēt prātā, ka būs sievietes, kurām organisms dabīgi ir ieprogrammēts uzņemt daudz rezervju un nav absolūti nekāda pamata raizēties. Mēs esam individuālas, dzīvas būtnes, nevis vidēji statistiski rādītāji. 

Šajā sakarā paturpinot gan nevaru paiet garām lielajam “NĒ” grūtniecības laikā un tas ir enerģijas dzērieni, saldinātie, gāzētie dzērieni (limonādes, sulas). Skaidrs, ka roka “var paslīdēt”, bet sevis pašas labā tā nedrīkstētu būt ikdiena, jo tie neremdē slāpes, bet var izraisīt nevajadzīgu svara pieaugumu. Organismam, kas rada jaunu dzīvību ir svarīgs uzdevums palielināt kopējo asiņu tilpumu (pat līdz 100% apmēra no iepriekšējā tilpuma!), tāpēc tam no uzņemamā šķidruma parasti ir vajadzīgs tīrs ūdens un nekas cits!

Izejas punkts pašmotivācijai domāt par savu un augošā brīnuma veselību gaidību laikā, ir virzība uz pozitīvo, vēlamo mērķi caur gribu panākt labu rezultātu, nevis bailes un bēgšana no kādiem riskiem un briesmām. Tāpēc, jebkurā gadījumā, ja esi gaidībās vai, ja bērniņu gaida Tava draudzene, saki sev, vai viņai – “Katru dienu es dzīvoju saskaņā ar savu ķermeni un ļauju tam dot man nepieciešamos signālus. Esmu gatava tos dzirdēt, sataustīt, sajust, sasmaržot un uzklausīt. Esmu gatava katru dienu fokusēties nevis uz to, kas var noiet greizi, bet ko es varu darīt, lai viss ir lieliski šodien un turpina būt lieliski rīt!”

Bfit Mom BAIBA