Indijā arī mūsdienās tiek praktizētas senas tradīcijas, kas saistītas ar pēcdzemdību periodu. Kādas ir pēcdzemdību laika atšķirības Indijā un Latvijā? Ko mēs varam mācīties no indiešu paražām?
Indijā jaunajām mātēm ir mājas režīms, kas ilgst vismaz mēnesi. Viņas ievācas pie savas mātes īsi pirms dzemdībām un paliek tur visu pēcdzemdību laiku. Ja tas nav iespējams, māte dosies dzīvot pie savas meitas. Mājas režīms ir paredzēts jaunās māmiņas atpūtai un spēku gūšanai, mātes un bērna saiknes veidošanai, kā arī, lai veiksmīgi iesāktu bērna barošanu ar krūti. Šajā laikā jaunā māmiņa nenodarbojas ar fizisku slodzi un mājas darbiem, par viņu rūpējas ģimenes sievietes. Visu mājas režīma laiku sieviete nepamet mājas, viņa izvairās no lasīšanas vai televīzijas skatīšanās, caurvēja, gaisa kondicioniera, kā arī stresa situācijām, raudāšanas, kliegšanas. Viņai arī jāguļ, kad guļ mazulis.
Jaunās māmiņas katru dienu saņem karsto eļļu (sezama, kokosriekstu, olīvu u.c.) masāžas, ko izpilda vai nu ģimenes locekļi, vai profesionāls masieris. Pēc masāžām seko siltas vannas. Ziepes netiek lietotas – tiek jauktas pašmāju ziepes, lieto ūdeni, kas vārīts ar nīma lapām.
Šajā pēcdzemdību laikā arī nosaka īpašu diētu. Lai stimulētu piena laktāciju, mātes uzturā lieto tādus produktus kā grieķu sierāboliņa sēklas un lapas, sezama sēklas, žāvētus riekstus. Katru rītu dzer svaigu govs pienu, lai uzlabotu piena kvalitāti. Dažādi dārzeņi tiek gatavoti gī sviestā. Tādi dārzeņi kā kāposti, kartupeļi, ziedkāposti netiek lietoti trīs nedēļas pēc dzemdēšanas, lai neapgrūtinātu gremošanas sistēmu. Jaunajai mātei ir jāēd laicīgi un ar mēru.
Jaunās mātes piekopj arī tādas prakses kā vēdera jostas lietošanu, lai palīdzētu dzemdei nostāties atpakaļ vietā, uzlabotu stāju, nostiprinātu vēdera muskuļus un samazinātu strijas. Galvas apsegšana uztur ķermeņa siltumu un palīdz izvairīties no saslimšanas.
Latvijā un pārējās rietumu pasaules valstīs sievietēm tiek piešķirts pēcdzemdību atvaļinājums, taču rietumu sievietes bieži mēdz koncentrēties uz atgriešanos darbā un savā ierastajā dzīves ritmā pēc iespējas ātrāk, neaizdomājoties par to, cik svarīgi ir savam ķermenim dot laiku atlabt. Mazuļa veselība ir nenoliedzami svarīga, taču arī jaunajai māmiņai nepieciešams komforts un atpūta, kā arī tuvo cilvēku atbalsts. Sievietēm Indijā ir laiks, lai fiziski un garīgi uzkrātu jaunus spēkus, vienlaikus veidojot saikni ar savu mazuli. Arī, ja sieviete pēc dzemdībām nevēlētos sēdēt mājas režīmā, būtu noderīgi izpētīt, kādas ir organisma vajadzības, piemēram, ko darīt, lai stimulētu laktāciju, kā uzlabot imūnsistēmu, kā palīdzēt saviem muskuļiem un orgāniem atkopties pēc dzemdēšanas. Piekopjot kaut dažas no austrumu sieviešu praksēm, jaunā māmiņa var uzlabot pēcdzemdību laiku kā sev, tā mazulim.